
Възходът на социалните медии продължава с нестихваща сила, напускайки рамките на личната комуникация. Те се превърнаха в мощен маркетингов инструмент. Установено е, че две трети от всички бизнес потребители използват социални мрежи. Пет от десетте най-популярни сайта са от семейството на социалните медии.
Доскоро те бяха използвани главно по лични причини, а бизнесът бе доста скептичен към тяхната употреба. В наши дни обаче, те се преобразяват в ”търговски мрежи” за съвременно мислещи хора, тъй като възможностите, които предоставят, не са за пренебрегване.
Чрез тяхната употреба маркетинговите специалисти „отвориха” още един комуникационен канал, свързващ потребителите с техните любими брандове. Канал, чието значение тепърва ще нараства и ще се налага като фактор в маркетинговите комуникации, защото възможностите, които предоставят социалните медии са много и най-разнообразни.
От този факт се възползва и бизнесът, който започва да отделя все по-голямо внимание и ресурси за онлайн маркетингови активности. Това е така, защото социалните медии разполагат с огромен потенциал и предоставят ползи, от които бизнесът все повече желае да се възползва. Част от тези ползи са:
– популяризиране на марката и на стоките/услугите, предлагани от нея;
– увеличаване на уеб трафика;
– подобряване на оптимизацията в Google и другите търсачки (SEO);
– повишаване на потребителската лоялност;
– успешно лансиране на нови продукти.
Популяризиране на марката и на предлаганите от нея продукти
Маркетингът чрез социални медии ще спомогне за популяризацията на марката и на предлаганите от нея продукти и услуги, като подобри онлайн присъствието им.
Скорошно изследване разкри, че 48% от маркетинговите специалисти правят публикации в социалните мрежи с цел увеличаване на уеб трафика и популяризиране на марката (бранда). С публикуването на информация за даден бранд, потребителите имат възможност да се запознаят с него (бранда).
Нещо повече, ако потребителите харесат публикацията за марката, както и предлаганите от нея продукти или услуги, те могат да ги предложат на техните роднини, близки и приятели (вирусен маркетинг – за повече информация натиснете тук). По този начин ще се подобри осведомеността за марката, както и за нейните продукти/услуги.
Увеличаване на уеб трафика
Общуването между членовете, споделянето на мнения, даването на препоръки и всякакви други публикации в социалните мрежи обикновено съдържат уеб линкове. Ако в дадена публикация е споменато името на компания и към публикацията има линк, водещ към сайта на въпросната компания, това води до увеличаване на уеб трафика към фирмения й сайт и до нарастване на нейната популярност в интернет.
Подобряване на оптимизацията в Google и другите търсачки
Както вече беше споменато, когато компанията и/или нейните продукти биват обсъждани в уеб пространството, съдържанието на текста обикновено е придружено с линк към уеб страницата й. Колкото повече качествени линкове има към един текст, толкова по-добър ранг получава при търсене, в резултат на което повече хора ще достигнат до текста и ще го прочетат.
С други думи казано, колкото повече нараства значението на SEO, толкова по-голяма роля ще играят социалните медии за бизнеса, за това как компаниите и техните продукти ще бъдат „видени“ от интернет потребителите.
Повишаване на потребителската лоялност
Броят на „печелившите“ потребители, които една марка привлича е от съществено значение за растежа и печалбата на компанията. Не по-малко важна обаче е и лоялността на клиентите. Нещо повече, повишаването на лоялността на клиентите към бранда би трябвало да е основна цел на всеки мениджър в днешната все по-конкурентна среда.
Лоялните клиенти са клиенти на фирмата не защото няма от къде да закупят същия или сходен продукт или услуга, а защото са доволни от отношението към тях. Основната причина клиентът да продължи да бъде клиент на фирмата, са не толкова промоциите и отстъпките, колкото изграденото доверие между търговеца и клиента. Това доверие може да бъде изградено и поддържано чрез социалните медии.
Създаването на взаимоотношения на доверие и уважение е изключително важна предпоставка за изграждане на стабилни партньорски взаимоотношения с клиентите, и е абсолютно необходимо условие за успешен бизнес. Доверието, само по себе си, може да бъде изградено, ако компанията е честна със своите клиенти, предоставя им полезна информация и има личен подход към тях.
Успешно лансиране на нови продукти
Социалните мрежи предоставят уникална възможност за проучване на нуждите и желанията на определена група от хора, споделящи общи интереси. Това може да бъде много ценно за маркетолозите, които чрез тези проучвания ще се сдобият с важна информация относно потребителските предпочитания и съответно ще могат да произведат продукти, които биха се харесали на определена група от хора – тяхната целева аудитория.
Тази група от хора може не само да участва в процеса на разработване на даден продукт, но и да го ръководи. Това, от своя страна, ще повиши потребителската лоялност и ще гарантира успеха при „пускане“ на нов продукт на пазара.
В заключение може да се каже, че социалните медии започват бавно, но сигурно да си пробиват път, налагайки се като все по-актуален маркетингов инструмент.
Ползите са многобройни, а ограниченията при употребата им за маректингови цели биват поставени само и единствено от човешкото въображение. Всичко това прави социалните медии изключително предпочитана добавка към промоционалния микс. А защо не и основен стълб на маркетинговите комуникации?