Онлайн медийно планиране – как, защо, кога, къде, колко често и с каква продължителност да рекламираме в интернет
Бизнес организациите все повече осъзнават нуждата от доброто позициониране и представяне в онлайн пространството, но същевременно подхождат внимателно и предпазливо към инвестирането на финансови средства в това направление.
Основното им опасение е свързано с правилното изразходване на рекламните им бюджети и по-точно колко струва, и дали си струва популяризирането на дейността им в интернет. Това е нормално и естествено явление, защото дигиталния маркетинг преди всичко трябва да бъде базиран на резултати.
Всеки вложен лев следва да бъде изхарчен разумно и да води до постигането на желаните стратегически, маркетингови, рекламни, комуникационни и медийни цели.
Четейки написаното дотук, навярно си задавате следните въпроси: какви са целите Ви и как да ги осъществите с паричните средства, с които разполагате. Отговори на тези въпроси може да Ви даде онлайн медия планирането.
Същност на медия планирането в уеб пространството
Уеб медия планирането представлява план за представянето на дадена стопанска/нестопанска организация в интернет медиите, който включва ясно и конкретно определяне на целите, бюджета за реклама, подбор на комуникационни канали и методи, избор на рекламоносители, фиксиране на времетраене – период на провеждане (рекламен график), реализиране на кампанията и анализ на постигнатите резултати.
Основните понятия, свързани с дигиталното медийно планиране, са:
- обхват – брой на потребителите, до които е достигнало комуникационното послание;
- честота – брой на въздействията върху аудиторията;
- продължителност – активността за определен период от време;
- покритие – потребителите, които имат възможност да възприемат рекламното послание;
- модели и методи за рекламиране – Search, Display – GDN, Premium CPM, CPC, CPA;
- рекламни медии – популярни и специализирани сайтове, каталози, социални мрежи;
- рекламоносители и форми на съдържание – PR статии, видео съдържание, снимков материал, банери и други.
Какви цели да заложим в медия плана
Успехът на всяка уеб промотираща инициатива зависи от поставянето на ясни, конкретни и измерими цели. Целите се подразделят на няколко основни групи – стратегически, маркетингови и рекламни. Те са свързани помежду си, като осъществяването на едните, спомага за реализирането на другите (Дърво на целите). Тяхното изпълнение зависи от специфичните особености на пазара, икономическия сектор и характеристиките на продуктите/услугите (технически параметри и жизнен цикъл).
Пример за стратегически цели – ръст на продажбите, печалба, развитие, увеличаване на пазарен дял.
От маркетингова гледна точка целите се подразделят на икономически, психологически (въздействие, изграждане на представа за стоката/услугата – постига се степен на познание у потребителя) и социални (свързани са с имиджа на организацията и на предлаганите от нея услуги/продукти).
Рекламните цели се изразяват в привличане на вниманието, създаване на интерес, желание и подтикване на потребителите към действие (модел AIDA – Attention, Interest, Desire, Action).
Типични примери за тях са популяризиране, осведоменост, познание, убеденост, активност – извършване на покупка (ACCA – Awerenss, Comprehension, Conviction, Action), харесване, предпочитане (модел „Йерархия на ефектите“), напомняне за бранда, изграждане на имидж, създаване на усещане и представа за уникалност на марката (модел DAGMAR).
Ето и един пример от практиката – фирма, производител на текстилни продукти залага следните цели в своя медия план:
- увеличаване на посещенията (трафика) на фирмения сайт;
- подобряване на CTR;
- повишаване на осведомеността за продукт;
- разясняване на ползите от неговата употреба;
- изграждане на позитивно мнение и отношение на целевата аудитория към продукта;
- подтикване на потребителите да извършат покупка на продукт Х.
Период на провеждане – график, времетраене на уеб кампанията
С определянето на периода на провеждане се уточнява графика – кога и с каква продължителност ще се проведе рекламната кампания. За неговото правилно фиксиране е необходимо да се вземат предвид особеностите на продукта/услугата, спецификата на пазара и наличния бюджет.
От гледна точка на времето може да се използват понятия като макрографик (за година или по-дълги периоди) и микрографик (дни, седмици, месеци).
Основните видове рекламни графици, използвани от специалистите по медия планиране, са равномерен (рекламиране всеки ден, в продължение на една година), форсиран (небалансирано рекламно въздействие – висок интензитет в определени моменти, за сметка на нулева активност в други) и пулсиращ (рекламна дейност през цялата година, която се усилва през определени време периоди).
Честота на рекламиране в интернет
Честотата на рекламиране представлява броя на въздействията върху аудиторията, тоест колко често се показва рекламата на потребителите. Средната честота се измерва, като общия брой въздействия (контакти с потребителите) се раздели на обхвата. Обикновено ефективната честота варира от три до десет контакта с аудиторията.
Обхват
Обхватът намира израз в потребителите, които са видели рекламния материал. Колкото по-голям е техния брой, толкова по-голяма е публиката, достигната от кампанията.
Методи за онлайн реклама
Най-общо казано платената реклама в интернет се осъществява чрез Гугъл, социалните медии, популярните сайтове и каталози.
Основните методи за популяризиране на бизнеса в онлайн пространството са:
Търсене (на англ. Search) е метод на показване на реклами в резултатите при търсене по определени ключови думи в търсачките – Google Adwords.
Показване – дисплейна реклама (Display – Desktop, Mobile) – сервиране на реклами в различни сайтове. Обикновено използваните форми на съдържание са банери, видео, аудио. Примери – GDN (дисплейна мрежа на Google), Facebook Ads, Primium CPM.
PR статия – публикуване на текстов материал в популярни и специализирани уеб сайтове, използвани от целевата аудитория.
Видеа в Youtube и Facebook (видео маркетинг) – създаване и разпространение на качествено и добре оптимизирано видео съдържание в социалните медии. За подсилване на ефекта може да се използва платена реклама.
Модели на ценообразуване на интернет рекламата
Цена на хиляда импресии (CPM – Cost Per Mile) е модел за ценообразуване, при който се заплаща на хиляда показвания на рекламния материал. Подходящ е за популяризиране на бранда/бизнеса.
Цена на клик (CPC – Cost Per Click) – заплаща се, когато потребител кликне (цъкне) върху рекламата. Използва се за увеличаването на уеб трафика и продажбите.
Цена за извършване на действие/конверсия (CPA – Cost Per Action) – плаща се за извършена активност. Например във Фейсбук има опция за плащане за харесване на фен страница, обвързване/интеракция с публикуван пост, гледания на видео, посещения на уеб сайт, получаване на отстъпки и стимули при посещение на магазин, инсталиране на приложение, увеличаване на посещаемостта на събитие и други.
Уеб комуникационни канали и рекламоностители
При избора на комуникационни канали е необходима информация за трафика и специфичните особености (демографски, географски, геодемографски, поведенчески и психографски) на аудиторията на рекламните медии. Тези данни могат да бъдат набавени от самите медии (Google Analytics) или чрез специализирани услуги за онлайн пипъл метрични изследвания (Gemius, Nielsen Online).
Търси се ефективност и същевременно ефикасност. За тази цел може да се използват формулите:
Разходи за единица рекламна площ
Разходи за хиляда импресии (РХ)= ––––––––––––––––––––––––– х 1000
Трафик
Разходи на единица време
Разходи за рейтингова точка (РРТ) = –––––––––––––––––––––
Рейтинг (Трафик)
Кликванията
Честота на кликване (CTR) = –––––––––––- х 100
Импресиите
Правилният подбор на рекламоносители и форми на съдържание е от голямо значение за успеха на всяка дигитална маркетингова кампания. Текстът (статии, новини, продуктови ревюта) и банерите са важни, но видео съдържанието ще стават все по-популярно и предпочитано от интернет потребителите (както за тези, използващи мобилни устройства, така и за тези, които ползват настолни, десктоп компютри).
Определяне и разпределение на бюджета по пера
Правилното разпределяне и разходване на финансовите средства по различните пера определят крайния резултат от онлайн маркетинговата дейност. Ето защо основното предизвикателство пред експертите по онлайн медийно планиране е да изготвят план, който включва ясно измерими цели, фиксирано времетраене, ефективна честота и постигане на оптимален обхват в рамките на предвидения бюджет. Всеки лев следва да бъде похарчен разумно и да носи максимум ползи.
Реализиране на дигиталната маркетингова кампания
Осъществяването на дигиталната маркетингова кампания следва да бъде точно по заданието в уеб медия плана. Разбира се, ако не се налага извършването на извънредни и спешни промени по неговото изпълнение – гъвкавост и способност за правилна и бърза реакция в случай на необходимост.
Анализ на постигнатите резултати
Винаги, когато има план за извършване на дадено начинание, е добре да има отчет и анализ на постигнатите резултати в следствие на изпълнението на въпросния план. Идеята е да се установи доколко сме се справили с възложените цели и задачи, както и да се поучим от допуснатите грешки.
Колкото по-важен става онлайн маркетингът, толкова по-важен ще става и процесът на медия планирането, защото той е ключът към успеха на рекламата в интернет.
При нужда от изготвяне на медиен план и консултация за уеб медийно планиране е добра идея да се допитате до мнението на експерти в тази област.
Ако намирате статията за полезна, можете да я споделите във Фейсбук и останалите социални мрежи, които ползвате. В случай че желаете да получавате най-новите ни публикации, непосредствено след тяхното публикуване, можете да се абонирате за нашия блог.
Leave a comment