17 статични кадъра, използвани в професионалните видео продукции
17 статични кадъра, използвани в професионалните видео продукции
15.06.2017 Няма коментари за 17 статични кадъра, използвани в професионалните видео продукцииВидеографите използват статичните кадри, за да представят визуално своите истории
Тази статия е подходяща за всеки, интересуващ се от видеография, видео маркетинг и направата на имиджови и рекламни видеа.
Подобно на киното и телевизията, за създаването на корпоративно видео за уеб е необходимо заснемане на разнообразни кадри, чрез които да се подпомогне драматургията, визуалното пресъздаване и представяне на историята, заложена в сюжета на сценария.
Доказано е, че кадрите оказват психологическо въздействие (осезаемо, неосезаемо) върху зрителите. Чрез тях привличаме, задържаме и изостряме тяхното внимание. Те са изразни средства, с които акцентираме върху важните моменти, придаваме емоционален заряд, поставяме публиката в очакване и я предразполагаме към действие.
Освен това, заснемането на различни гледни точки ни помага да „разчупим” и динамизираме видео продукцията – да я обогатим и направим по-атрактивна, информативна и интересна за аудиторията.
С написаното дотук навярно Ви убедих, че кадрите са важни за създаването на ефективни и запомнящи се видеа, затова е добре да ги познаваме и използваме.
След като в предходната публикация представих накратко динамичните кадри, в тази статия ще Ви запозная и със статичните кадри.
При тяхното заснемане камерата е неподвижна (не се мести, запазва физическото си разположение) и не променя целта си.
Статичните кадри се подразделят в три групи, в зависимост от:
Големината и частта от тялото на снимания субект (крупност, мащаб, размер);
Ъгъл на камерата спрямо субекта;
Гледна точка – ракурс (на англ. point of view – pov).
В зависимост от мащаба кадрите биват наричани още филмови планове.
Филмовите планове са: тотален, далечен, общ, каубойски, среден, полублизък, близък, грос и детайл.
Тотален план
Тотален – показваме цялостната картина/пейзаж, но без субекта/героя. Чрез този филмов план запознаваме зрителя с обстановката – мястото, където ще се проведе действието.
Далечен план
Далечен (extreme wide/long shot) – с него показваме едва забележима човешка фигура в далечината, сред природата или на фона на градски/урбанистичен пейзаж.
Общ план
Общ (wide shot/full shot) – показваме фигурата на актьора в цял ръст.
Каубойски филмов план
Американски/каубойски (medium wide shot) – снимаме тялото на субекта от главата до неговите колене, малко над или под тях.
Среден план
Среден (medium shot) – тялото се заснема от главата до кръста. Чрез него показваме мимики, жестове, както и детайли от облеклото на героя.
Полублизък план
Полублизък – субектът е заснет от главата до гърдите.
Близък план
Близък/глава/крупен (close up) – показваме главата на субекта – от ръменете нагоре.
Грос план
Грос (extreme close up) – подразделение на близкия кадър. При него снимаме лицето/главата на героя, като леко „отрязваме” от брадичката и/или челото му.
Детайл
Детайл – показваме част от тялото на субекта или някакъв предмет: пръсти, очи, рана, обица, пръстен, химикалка, шишарка и така нататък.
В зависимост от ъгъла на камерата:
В лице (frontal)
Полупрофил (three-quarter front)
Профил (profile)
Три четвърти/полупрофил отзад (three-quarter rear)
Отзад (rear)
В зависимост от гледната точка (ракурс):
Висок ракурс
Висок ракурс (high angle) – снимаме субекта/обекта отгоре.
Нормален ракурс
Нормален ракурс (eye level) – обективът е на нивото на очите на субекта.
Нисък ракурс
Нисък ракурс (low angle) – снимаме обекта/субекта отдолу.
Това бяха част от статичните кадри, които подбрах и представих в тази, надявам се полезна за Вас, статия.
В обобщение може да се каже, че разнообразието от статични кадри е основата, на която ние, видеографите, умело стъпваме и използваме във видео продукциите си. Правилното им заснемане и уместното им съчетание подпомага визуалното пресъздаване на сюжета, респективно – прави видеата ни по-завършени и професионално изглеждащи.
Ако текстовата публикация Ви допада, можете да я харесате, да оставите коментари под нея, както и да я споделите във Фейсбук и останалите социални медии.
В случай че желаете да получавате нашите статии по имейл непосредствено след публикуването им, можете да се абонирате за нашия блог.
Leave a comment